Podcasty - započúvajte sa do ruštiny s výberom od Rusalky

napísala: Iva Roháčová
Chcete sa zlepšiť v ruštine bez toho, aby ste o tom museli priveľmi premýšľať? Alebo vás len omrzeli spravodajské podcasty plné korony, vírusu a covidu-19? V tom prípade ste na správnom mieste! Na nasledujúcich riadkoch sa s vami podelíme o podcastové srdcové záležitosti Rusalkáčov. A keďže sme ľudia s rozličným vkusom, dovolíme si povedať, že minimálne jeden z predstavených kanálov určite príjemne pošteklí aj vaše ušné bubienky.

1) Шум и яркость – film/hudba/filmová hudba

Hudobný kritik a rozhlasový moderátor Lev Gankin vás prevedie svetom filmovej hudby od jej základov – od skladateľov soundtrackov až po odovzdávanie Oskara za najlepší hudobný kúsok vo filme. Rozloží na drobné, prečo sú pesničky zo Shreka také populárne a čím bol tento bezpochyby legendárny film taký výnimočný. Odporúčam najmä časť Вечнозеленый саундтрек: Как «Шрэк» переворачивает каноны. Podcasty nájdete na webe, na Spotify aj na Apple Podcasts.

2) В предыдущих сериях – seriály, seriály a ešte raz seriály

Pri produkcii kolektívu Kinopoisk ešte chvíľu ostaneme. Tentokrát sa veľmi sympatická a oduševnená dvojica venuje každodennému chlebu skúškujúceho študenta – seriálom. Ak patríte medzi rovnakých nadšencov ako oni a chcete sa o svojich obľúbených seriáloch dozvedieť viac než ste (možno) chceli – len smelo klikajte a počúvajte. Epizódy sú v rozumnej dĺžke a čas vám pri nich preletí, ani nebudete vedieť ako.Nájdete na webe, ale aj na Spotify a Apple Podcasts.

3) Без души: netradičné rozhovory so zaujímavými osobnosťami

Slovami tvorcu tohto pod(video)castu: Ide o невероятно качественный подкаст удивительно некачественного человека – aj keď s tou druhou polovicou sa nemusíte zákonite stotožniť. Medzi hosťami Danilu Poperečného nájdete komikov staršieho i mladšieho razenia, vážených odborníkov aj osobnosti ruského hudobného priemyslu. Bez ohľadu na názov tohto projektu je duše vo videách viac než dosť. Odporúčame ľuďom s lepšou znalosťou ruštiny.Podcast môžete počúvať cez Soundcloud alebo si ho pozrieť ako video cez Youtube.

4) MEDUZA – All in one

Sľúbili sme vám, že necháme spravodajstvo na pokoji a svoj sľub aj dodržíme. Meduza.io totiž nie je len tím novinárov. V ich podcastoch, ktoré majú na stránke prehľadne upratané, môžete naraziť na ľudí s rôznorodými záujmami.Medzi naše obľúbené kúsky patria: Так и будет – veštenie budúcnosti, rozpravy o dejinách medicíny (История болезни) či kinematografie (Истории кино), ale aj Ты же мать– úprimné rozhovory o deťoch a rodičovstve. Samozrejme, nemôžeme zabudnúť ani na sériu Розенталь и Гильденстерн, ktorú odporúča doc. Cingerová – ide o popularizačný podcast o ruskom jazyku. Možno vás však oslovia aj ďalšie. Výber je veľký.Podcast nájdete priamo na stránke meduza.io alebo cez Spotify.

5) Радио-Т – IT novinky

Ak by ste sa chceli ponoriť do sveta počítačových technológií, moderátori Радио-Т vás doň ochotne stiahnu. Sami sa totiž niekedy v rozhovoroch so svojimi hosťami zahĺbia do IT tém tak, že sa z nich dostanú až po dvoch hodinách intenzívnej – a pritom naozaj záživnej – debaty. Радио-Т je projekt, ktorý za dobu svojho pôsobenia do éteru vypustil už 695 nahrávok. Nemusíte sa teda báť o zásobu ruského audia – každý týždeň pribúda nový kus.Nájdete na stránke https://radio-t.com/, cez Spotify, aj cez Apple Podcasts.

6) ЗАВТРАКАСТ – hry, technológie, médiá, internet

Ak by sa vám predsa len málilo technologických tém, podelíme sa s vami aj o ďalšiu sympatickú skupinu moderátorov. V Zavtracaste sa traja chlapi, ktorým je vlastný veľmi špecifický humor, rozprávajú o všetkom, čo sa len jemne dotkne sféry ich záujmu. Popri tom majú čas na vytváranie playlistov a ak by ste chceli experimentovať, na ich stránke nájdete aj solídny zoznam rozličných druhov пива недели.Nájdete na webe ale aj cez Spotify alebo Apple Podcasts

7) Усы Гоголя – нескучный подкаст о нескучных книгах

Nehovorte o nich svojim profesorom literatúry. Pravdepodobne by o nich nechceli počuť. Títo dvaja chlapíci sú dvakrát do mesiaca schopní ukradnúť vám 30 – 60 minút života, pobaviť vás a ešte vás aj oboznámiť s čímsi podstatným – svetovou literatúrou – od Homéra po Nabokova. Klasické diela filtrujú cez súčasný jazyk, nadávky a hlúpe vtipy. Nebudete ľutovať.Sledovať ich môžete aj na Instagrame a počúvať cez Spotify alebo Apple Podcasts

+1) Arzamas academy – vaša obrovská audiotéka

Ak Meduza.io ponúka široký výber, Arzamas… nuž, ju prekonáva. S náskokom. A to obrovským. Podcasty Arzamasu slúžia ľuďom, ktorí chcú vedieť viac o všetkom možnom. Má to však háčik. Kým všetky doterajšie podcasty boli bezplatné, rádio Arzamas má značnú časť svojho najzaujímavejšieho obsahu za paywallom (neveľkým, ale ach!).Nájdete ich na stránke Arzamas academy, cez Spotify, Apple podcasts aj Google podcasts Prajeme príjemné počúvanie!
Iva Roháčová
Napísala:
1 Response