Seriály: Top 10 nielen do karantény

napísala: Iva Roháčová

Aby to tu nebolo len o podcastoch, tentokrát sme si pre vás pripravili naše obľúbené ruské seriály

Počasie je najlepšie za posledných pár rokov, dokonca sa zdá, že prvý raz po dlhej dobe máme na Slovensku naozajstnú jar. Kto môže, beží si ju užívať do prírody ďaleko od ľudí, ale nájdu sa aj takí, ktorí túto možnosť nemajú. Či už patríte k jedným alebo k druhým – hľadáte inšpiráciu na trávenie večerov po návrate z výletu do prírody alebo jednoducho nemáte kam vybehnúť a vyčerpali ste možnosti Netflixu, prinášame vám malú inšpiráciu na zaujímavé seriály, ktoré vám navyše môžu pomôcť zlepšiť si ruštinu. Zatiahnite žalúzie a prichystajte si obživu, pretože nasledujúce tipy na seriály od Rusalky vás pripútajú k stoličke.*

*vyhradzujeme si právo zatajiť, či to bude ich absurdnosťou alebo geniálnosťou. Niekedy jedno nemôže existovať bez druhého.

Both Is Good The Road To El Dorado GIF - Find & Share on GIPHY

1. Lepšie než ľudia (Лучше, чем люди)

Žáner: sci-fi, dráma
Už si ani nemusíme veľmi predstavovať, že sa umelá inteligencia stane bežnou súčasťou nášho každodenného života, na istej úrovni je to realita. V tomto seriáli sa píše rok 2029 a roboti veselo chodia na nákupy a vychovávajú vaše deti. Niekto je spokojný so životom s novým prírastkom do rodiny, existuje však aj početná skupina odporcov umelej inteligencie. Arisa, nový model robota s emóciami, si adoptuje dysfunkčnú rodinu na pokraji rozpadu. To však nie je jej jediný problém.Kníh, filmov a seriálov okolo vzťahu robot – človek bolo už mnoho a Лучше, чем люди sa to nebojí priznať – hneď v prvom diele odkazuje na tri zákony robotiky Isaaca Asimova. Diváci sa však zhodujú v tom, že herci a réžia tohto seriálu dokázali aj z klišé urobiť niečo, pri čom presedíte celé dni. Nájdete na Netflixe.
Trailer:

2. Bež! (Беги)

Ak si pamätáte na jazykové cvičenia a páčil sa vám seriál Мажор, isto vás zaujme aj náš ďalší tip: Bež! V hlavných úlohách hrajú Pavel Prilučnyj a Denis Švedov, naši starí známi z policajnej stanice. Ani tentoraz ich vzťahy zo začiatku nevyzerajú najlepšie.Kapitán Nikolaj Markin cestuje do prísne stráženého objektu na Sibíri, aby vyplnil tajné zadanie. Na jeho ceste sa však stane svedkom úteku väzňa Dmitrija Voronkova. Neváha a začne prenasledovanie – nie je však pripravený na drsné podmienky v sibírskej divočine. Tak sa začne kolotoč neuveriteľných udalostí, zvratov, z priateľov sa stanú zradcovia, z nepriateľov prekvapiví spojenci a – samozrejme, nesmieme zabudnúť pridať trochu lásky. Zamiešame a podávame s pukancami a štipkou humoru.
Celá séria je dostupná na YouTube.

3. Gogoľ (Гоголь)

Večery na laze neďaleko Dikanky môžu dať riadne zabrať – zdá sa, že každý má svoje špinavé tajomstvo a mnohé z nich sa pri všetkej dobrej viere nedajú objasniť logikou nášho sveta. Nikolaj Vasilievič Gogoľ, neveľmi úspešný spisovateľ trpiaci vešteckými epileptickými záchvatmi, sa ich však pokúsi vyriešiť.V seriáli si prídu na svoje milovníci pochmúrnej gotiky, štipľavého humoru a absurdných situácií. Odporúčam, ak sa vám páčil napríklad seriál Penny Dreadful. Nájdete na Amazone.
Trailer:

4. Šerlok Cholms (Шерлок Холмс)

Odmietam to upraviť. Ruská transkripcia mien je podľa mňa jednoducho geniálna – a diváci tvrdia, že takou je aj ruská seriálová adaptácia kultového Sherlocka Holmesa. Viem, asi si hovoríte, že dobrodružstvá tohto detektíva boli prerozprávané už mnohokrát, ale mám pre vás dobrú správu: Niektoré z prípadov v seriáli neboli do jeho vzniku vôbec sfilmované.Zaujímavosť: Andrei Panin, ktorý hral doktora Johna Watsona, nanešťastie umrel pred dokončením dabingu k všetkým častiam seriálu. Jeho hlas tak v niektorých častiach pochádza zo záznamov z natáčania, prípadne ho musel predabovať iný herec. Poyerať môžete online na webe.
Trailer:

5. Анна-детективъ

žáner: Mystery
Ak by ste po predchádzajúcich dvoch kúskoch ešte mali chuť na iný prístup k detektívke, odporúčame vám seriál Анна-детективъ. Devätnásťročná Anna zrazu zistí, že má zvláštnu schopnosť, ktorú len ťažko nazvať darom. Prenasledujú ju duchovia zavraždených ľudí a dožadujú sa spravodlivosti. Pri pátraní jej pomáha skúsený detektív Jakov Štolman. Spoločne sa v každom diele dostanú do neuveriteľných a mnohokrát nepríjemných situácií. Nájdete na Amazone.
Trailer:

6. Mix o historických osobnostiach

Rusi sú obrovský národ, ktorý dal svetu mnoho významných osobností a nedovolia mu, aby na ne náhodou zabudol – a to ani v dobe seriálovej. Môžeme tak vidieť hneď niekoľko herečiek v roli Kataríny Veľkej, pozrieť sa, ako sa darilo Rasputinovi a ako žil a dopadol Trockij. Samozrejme, za historickú presnosť týchto seriálov nedá ruku do ohňa asi nik, ale niekedy je pekné vypnúť mozog a vychutnať si známy príbeh a nádherné dobové kostýmy.

Ivan Hrozný – Cár: nájdete na Amazone.
Katarína Veľká: tiež na Amazone.
Rasputin: aaa znova na Amazone.
+ tip: ak vás zaujíma ruská história a hľadáte skôr dokumentárne filmy, odporúčame aj sériu Исторические хроники с Николаем Сванидзе, ktorú nájdete na YouTube.

7. Metóda (Метод)

Vitajte v súčasnosti. Hlavní hrdinovia tohto seriálu sú vyšetrovatelia (prekvapenie!). Rodion Meglin je zvyknutý pracovať sám – nechce totiž, aby niekto vedel o jeho poriadne špecifickej metóde vyšetrovania. Jesenia Steklova so slávnym detektívom však chce pracovať za každú cenu – netuší ale úplne, do čoho sa namočila. Spoločne totiž budú vyšetrovať tie najbrutálnejšie prípady, aké kedy v Rusku boli. Nájdete na Netflixe.
Varovanie: brutalita, násilie
Trailer:

8. Разведчицы (Špiónky)

Ak hľadáte silný príbeh z časov druhej svetovej vojny, rozhodne si pozrite seriál Разведчицы. Arina a Zoja slúžia ako tajné agentky, každá má za sebou svoj vlastný tragický príbeh. Arina je obvinená z vlastizrady, Zoja má na krku obvinenie z vraždy svojej matky a hoci je nevinná, nemá na to žiadne dôkazy. Pre obe ženy je služba v rozviedke jedinou šancou na prežitie. Obe sa počas vojny ocitnú na Kryme, v Rige, Poľsku a v Nemecku. A hoci nestoja v prvej línii, ich práca je niekedy omnoho nebezpečnejšia. Nájdete na Amazone.
Trailer:

9. Kuchyňa (Кухня)

žáner: komédia

Stará dobrá Kuchňa je zárukou ľahkého oddychu, bežnej slovnej zásoby. Prvá séria sa sústreďuje okolo Maxima Lavrova – mladého muža s jasným cieľom: chce sa stať skvelým kuchárom. Skoro však zistí, že to nie je také jednoduché a kuchyňa sa niekedy môže stať bojiskom. Zábava zaručená. Nájdete na YouTube.
Trailer:

10. Ako som sa stal Rusom (Как я стал русским)

žáner: komédia

Ďalší seriál z produkcie tých istých ľudí, ktorí stoja za Kuchňou. Tentoraz nahliadneme do života Alexa, mladého amerického novinára s neľahkým údelom – musí odísť do Ruska, prežiť tam a podať o tom správu. Seriál je nabitý všetkým, čo cudzincovi napadne, keď sa povie Rusko. V každom diele sa Alex stretáva s realitou života na druhom konci sveta, kvôli kultúrnym rozdielom dokáže ľahko skomplikovať život sebe aj všetkým naokolo a niekedy utečie z dažďa len na to, aby sa vzápätí skryl pod odkvap. Tento seriál je skvelým študijným materiálom. Všetky diely nájdete na YouTube

Iva Roháčová
Napísala: