В Москву, в Москву, в Москву!

napísali: Lucia Chudá & Veronika Goldiňáková

Nikto netuší kedy sa situácia s koronavírusom zlepší a kedy sa život vráti do normálu. Na prvý pohľad je to dosť beznádejné, na život sa však musíme pozerať optimisticky. Napriek mnohým opatreniam v takmer všetkých krajinách sveta je prihlasovanie na mobility cez SAIA alebo cez Erasmus stále otvorené. Veď žiadosti sa uzatvárajú spravidla na prelome februára a marca a vtedy môže byť všetko úplne inak. A keďže sa toto obdobie blíži, v Rusalke sme sa rozhodli napísať článok, v ktorom opíšeme naše skúsenosti s mobilitami – čo všetko musíš vybaviť, ak sa chceš vybrať na študijný pobyt do Ruska. A keď už tam budeš, čo si rozhodne nenechať ujsť. Keďže veľmi radi cestujeme, materiálu sa nám nazbieralo hodne, preto sme článok rozdelili na dva – dnes bude reč o stáži v Inštitúte ruského jazyka A. S. Puškina, kam sa dá dostať cez agentúru SAIA. O pár dní zasa napíšeme o programe Erasmus+. 

Počas štúdia na katedre rusistiky máš skvelú možnosť spoznať Rusko na vlastnej koži. Postačí na to štipka odvahy a chuť objavovať. Mnohí študenti strávili semester v Rusku alebo v iných krajinách východnej Európy (napr. v Bielorusku, Rumunsku či na Ukrajine). Môžeš si vybrať dokonca aj univerzitu podľa vlastnej vôle (je potrebné mať zmluvu s danou školou – ale ako sa vraví, odvážnym šťastie praje). Väčšina však zvolí už vyšliapanú cestičku a rozhodne sa stráviť 2 alebo 5 mesiacov v Inštitúte A. S. Puškina v Moskve.

Ako na to?

Zahraničnú stáž do Ruska zastrešuje agentúra SAIA, takže je potrebné sledovať výzvy na podanie žiadosti – na dva mesiace alebo na päť mesiacov. Počiatočná byrokracia sa môže zdať otravná a nekonečná, no určite ťa nemôže odradiť, pretože nakoniec to stojí za to!

Naša rada: začni sa zaujímať o administratívu aspoň pár mesiacov predtým ako plánuješ vycestovať (žiadosť na zimný semester sa podáva na začiatku letného semestra, no dovtedy toho musíš ešte veľa vybaviť). K žiadosti budeš potrebovať životopis a motivačný list v slovenčine a v ruštine, odporúčanie od vyučujúceho, výpis známok za posledný semester a ak si už na magisterskom stupni, tak aj sken bakalárskeho diplomu a hlavne – platný pas. Všetky dokumenty si nachystáš aj v tlačenej aj v online verzii. V ruskom online systéme vyplníš formulár, ten si tiež vytlačíš. Náledne všetko spolu jednoducho zadáš do portálu SAIA a v papierovej verzii odošleš poštou. O niekoľko týždňov, prípadne mesiacov, ti príde mail s informáciou, či môš vycestovať alebo nie a následne sa začne proces vybavovania víz. Tie už spolu s letenkou zabezpečuje ministerstvo, takže sa tým nemusíš zaoberať.

Pro tip: k vízam budeš potrebovať cestovné poistenie. Také, ktoré presne spĺňa podmienky na vybavenie víz a zároveň najlacnejšie vybavíš vo vízovom centre v Bratislave. A pri všetkých vybavovačkách si svoje údaje skontroluj pre istotu aj desaťkrát – predovšetkým kým dokumenty pošleš na ministerstvo. Tam toho majú zvyčajne vyše hlavy a občas sa stane, že vygenerujú letenku so zlým menom alebo rodným číslom.

Čo urobiť pred nástupom do lietadla?

Gratulujeme, prijali ťa! A čo teraz? Víza už máš v ruke, poistenie je samozrejmosť, si zbalený na krutú zimu, tak čo ešte? Keďže musíš absolvovať predmety aj na domácej katedre, je dobré oznámiť vyučujúcim, že ideš na stáž a poprípade sa s nimi rovno dohodnúť na tom, aké sú podmienky na diaľkové absolvovanie predmetu.

Ešte na Slovensku si zameň aspoň 30 eur, potrebuješ sa dostať na intrák. Celkovo je dobré mať peňažnú rezervu, keďže štipendium môže prísť s mesačným omeškaním.

Pro tip: z ruskej strany dostaneš ponuku za nejaký poplatok si objednať „sprievodcu“, ktorý by ťa mal čakať na letisku, priviezť ťa na intrák, pomôcť ti zameniť peniaze a ešte aj obstarať SIM kartu. Realita je však trošku iná a keď ťa Dmitrij, ktorý mal celú cestu otvorený kufor a jeho jazda po meste nasvedčovala tomu, že buď ignoruje všetky pravidlá cestnej premávky alebo je farboslepý, dovezie na druhý pokus k správnemu intráku, si rád, že si. Radšej si zmeň peniaze a zober si taxík, ktorý ťa vyjde cca rovnako ako bežná jazda po Bratislave.

Na „Puškiňáku“

Výhodou Puškiňáku je poloha internátu, ktorý sa nachádza v rovnakej budove ako škola samotná, čiže na hodiny sa dá ísť doslova „v papučkách“. Skupiny sú tvorené rôzne – v tom lepšom prípade ťa zaradia do „zmiešanej“ skupiny alebo do skupiny tvorenej Slovákmi, kde nie je šanca na medzi-kultúrnu komunikáciu. Rozvrh hodín býva celkom plný, no spravidla je jeden deň v týždni voľný (v ideálnom prípade pondelok alebo piatok).

Pro tip: prvé nové slovo, ktoré sa v Rusku v spojitosti s intrákom naučíš je таракан (šváb), s ktorým je zbytočné bojovať, pretože prežije aj radiáciu, jednoducho akceptuj jeho prítomnosť a ignoruj ho. Alebo si v Ašane kúp kriedu proti tarakanom, ktorá síce úplne nefunguje, ale aspoň budeš mať pocit, že si niečo urobil/a.

Zo skúsenosti z roku 2017 vieme, že na siedmom a ôsmom pochodí sú izby zrekonštruované, takže tam sa býva dobre. Na štrnástke tiež – tam je pre šváby príliš zima.

Inak sa tam býva naozaj pohodlne – hneď vedľa budovy je obchod s vínom a pivom, lekáreň a večierka. O kúsok ďalej reštaurácia, potraviny a aj pošta (a bar), takže všetko dôležité budeš mať rovno pod nosom.

Čo s voľným časom?

Rusko je krajina bohatá na kultúru, krásnu prírodu, impozantnú architektúru. Každý, kto sa oň aspoň trochu zaujíma, si určite nájde to „svoje“. Voľný čas sa dá tráviť spoznávaním mesta a jeho okolia, stretávaním sa s ľuďmi a cibrením ruštiny, cestovaním do iných miest a kútov krajiny. Možností je skutočne veľa a je len na tebe, čo si vyberieš. Cestovanie po Rusku je v dnešnej dobe ľahko dostupné, môžeš sa vybrať hoc aj na Sibír.

Pro tip: Ak ťa prijmú do Moskvy, určite navštív Petrohrad a vice versa! Tieto dve najväčšie mestá Ruska sú absolútne rozdielne, každé z nich má svoje čaro. Určite stojí za to pozrieť aj iné mestá, napríklad Kazaň, Vladimir a Suzdaľ. Zopár odvážlivcov však už navštívilo napríklad aj Archangeľsk.

Ak si dobrodružná duša, odporúčame cestovať vlakom a ubytovanie riešiť cez couchsurfing – ušetríš a k tomu spoznáš veľa zaujímavých ľudí, precvičíš si ruštinu a možno si dokonca vytvoríš priateľstvá na celý život!

V samotnej Moskve však určite nevynechaj všetky klasické pamiatky, Caricyno, VDNCH, ani múzeum kozmonautiky, ktoré je perfektným miestom, kde stráviť daždivú sobotu. Výborne a lacno sa môžeš najesť v sieti reštaurácií Grabli alebo Mu-mu. Výborné peľmene majú v reštaurácii Lepim i varim, ktorá je len na skok od Boľšogo teatra. Tiež sme si obľúbili podnik Кальянная Библиотека na Arbate. Ak ťa zaujíma história alebo architektúra Moskvy, sleduj napríklad na instagrame profil Top top Moskva, kde sa dozvieš veľmi veľa zaujímavostí, ktoré si určite netušil a tiež sa môžeš pridať na tematickú exkuziu po Moskve.

11 z 10 študentov KRVŠ odporúča stáž v Rusku! Stojí pred tebou úžasná príležitosť, preto sa jej chop a podaj si žiadosť. Nič nestratíš, môžeš iba veľa získať. Ak sa chceš dozvedieť viac, navštív katedrovú stránku, kde nájdeš ďalšie zážitky študentov z rôznych študijných pobytov.

Večerný Arbat

Lucia Chudá
Veronika Goldiňáková